Nacht van de Sociologie
vr 21 november 2025
20:00
entree
35,- / 20,- met reductie
Plan je bezoek Inschrijven nieuwsbrief
Op de jaarlijkse Nacht van de Sociologie zijn in de drie zalen van Arminius weer een overdaad aan lezingen, debatten en theater. Elk uur kun je kiezen uit drie onderwerpen en je kunt snuffelen op de boekentafel van boekhandel vanGennep. Tussendoor draait DJ Pepper plaatjes in de Grote Zaal en aan het einde van de avond vervagen op de dansvloer alle verschillen tussen mensen…
Hoe emoties onze tijd bepalen – Eva Illouz
Eva Illouz onderzoekt onze geladen huidige tijd vanuit de emoties die deze vorm geven. Afgunst, woede, jaloezie, schaamte, teleurstelling en liefde zijn niet alleen diep verankerd in onze sociale structuren, maar worden ook actief gecultiveerd door economie, politiek en cultuur. In haar nieuwe boek Explosieve moderniteit belicht Illouz de verbanden tussen emoties en ontwikkelingen zoals het verval van de democratie, de eindeloze strijd binnen het kapitalisme en conflicten rond identiteit. Voertaal: Engels. Interviewer: Marc van Dijk.

Eva Illouz is hoogleraar sociologie aan de Universiteit van Jeruzalem. Zij doet onderzoek naar liefde, emoties en moderne cultuur. Eerder verscheen in het Nederlands haar boek Waarom liefde pijn doet.
Jongeren worden conservatiever – Quita Muis
Voor het eerst in de geschiedenis zijn jongeren minder vooruitstrevend dan eerdere generaties. Zij staan minder open voor andere denkbeelden en zien abortus of het homohuwelijk als minder acceptabel dan voorgaande generaties, Ook hebben ze minder vertrouwen in de democratie en een grotere hang naar autoritaire leiders. Hoe is dit te verklaren? Is dit een zorgelijke ontwikkeling?

Quita Muis is universitair docent Sociologie aan de Tilburg University. Zij doet onderzoek naar polarisatie, in het bijzonder naar waarden- en identiteitsontwikkeling. Zij werkt mee aan de European Values Study, een grootschalig tienjaarlijks onderzoek naar de waarden en normen van Europese burgers.
Straattaal – Khalid Mourigh
Straattaal is een nieuwe variant van het Nederlands die ontstaan is in de grote multi-etnische steden. Deze taal wordt steeds invloedrijker, woorden als doekoe, fittie en mattie zijn momenteel opgenomen in de Dikke van Dale. Veel gebruikers beheersen het ‘schoolse’ Nederlands ook, maar laten met het gebruik van straattaal zien wie zij zijn, ze gebruiken de taal om zich van anderen te onderscheiden. In welke situaties wordt straattaal gebruikt? Hoe ontwikkelt straattaal zich? Waarom wordt deze taal steeds populairder?

Khalid Mourigh is onderzoeker linguïstiek en taalvariatie bij het Meertens Instituut. Hij studeerde Taalwetenschap aan de Universiteit Leiden en deed onderzoek naar het Ghomara Berber, het Riffijns Berber (Tmazight) en Marokkaans-Nederlandse straattaal. Over straattaal publiceerde hij recent Denkend aan Hollands.
De Sociologische Bril
Wie wint de prijs voor beste publiek-sociologische boek van het jaar? Wie volgt de eerdere winnaars Sinan Cankaya, Cody Hochstenbach en Hein de Haas op? Juryvoorzitter Mark van Ostaijen zal de prijs uitreiken en aansluitend de winnaar interviewen.
Het Museum voor Onbedoelde Kunst – Willem Dieleman
Onbedoelde kunst is alles wat gemaakt is zonder bedoeling kunst te zijn, maar dat wél zo gezien kan worden. Het Museum voor Onbedoelde Kunst (MOK) onthult spraakmakende meesterwerken van niet-bestaande kunstenaars door overal in de openbare ruimte bordjes op te hangen. Een plantje dat doorbreekt in een stuk beton verbeeldt ‘Hoop’. Een muur met ‘Verboden te voetballen’ krijgt als titel ‘Squashmuur’. En twee regenpijpen worden voorbeelden van het ‘Vertikalisme’. Het MOK is niet alleen een parodie op een museum, het ís ook een museum en wel het grootste ter wereld: de openbare ruimte. Ze laat je anders kijken naar de wereld en iedereen kan bijdragen, zolang het verhaal maar goed is.
Het MOK was onder meer actief in de Rotterdamse Afrikaanderwijk, Amsterdam, Sydney en de Veluwe. Directeur Willem Dieleman geeft een bloemlezing van de meest bijzondere kunstwerken en vertelt over hoe iets dat begon als een grap, uitgroeide tot een instituut.

Willem Dieleman is directeur van het Museum voor Onbedoelde Kunst.
De migratie-obsessie – Peter Scholten
Wordt jij ook weleens moe van het eeuwig voortslepende debat over migratie en integratie? Kabinetten vallen erop en de media besteden er voortdurend aandacht aan. Ook worden allerlei problemen er aan verbonden, zoals het huizentekort, veiligheid en individualisering. Het lijkt wel of alles met migratie te maken heeft. Daarbij speelt kennis over hoe migratie en integratie ‘echt’ werkt nauwelijks een rol. Beleidssocioloog Peter Scholten analyseert in zijn nieuwe boek De Migratie-obsessie dit bijzondere fenomeen. Het migratiedebat gaat over veel meer dan migratie. Het gaat ook over globalisering, over ongelijkheid in de samenleving en over toenemend wantrouwen jegens de overheid. De Migratie-Obsessie helpt niet alleen te begrijpen hoe en waarom Nederland zo worstelt met migratie, maar biedt ook een unieke blik in de ziel van het complexe Nederland van nu.

Peter Scholten is hoogleraar Migratie en Diversiteit aan de Erasmus Universiteit en de Universiteit van Leiden. Eerder publiceerde hij De Echte Rotterdammer komt van buiten, Rotterdam migratiestad 1600-2022 en Dan ga ik liever op vakantie, over de zin en onzin van maatschappelijke interventies.
Een nieuw tijdperk voor liefde en seks – Daphne van de Bongardt
Prela, situatie, twarrel en kwarrel: jongeren van nu gebruiken ongeëvenaard veel nieuwe woorden waarmee zij hun relatiestatus aangeven. Tegelijkertijd worden jongeren steeds fluïder in hun seksuele identiteit, waarbij wat ze doen en wie ze zijn steeds losser van elkaar komen te staan . Daarnaast vraagt het toegenomen belang van consent om andere en meer expliciete onderlinge communicatie over intimiteit en seks. Socioloog en pedagoog Daphne van de Bongardt geeft in vogelvlucht een overzicht de belangrijkste nieuwe ontwikkelingen in het liefdes- en seksleven van jongeren. Waarom komen deze ontwikkelingen juist nu op? Zijn deze veranderingen te zien als een nieuw tijdperk voor liefde en seks? En wat betekent dit voor onze samenleving?

Daphne van de Bongardt is hoogleraar Relationele en Seksuele Ontwikkeling, Educatie en Gezondheid aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Ze is de oprichter van het Erasmus Love Lab dat wetenschappelijk onderzoek doet naar intieme relaties, liefde en seksualiteit. Ook is ze de hoofdonderzoeker en consortiumleider van T@CKLE, een nieuw project gefinancierd vanuit de Nationale Wetenschapsagenda (NWA), gericht op de preventie van seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld.
De klassen van Nederland – Cok Vrooman
Er wordt wel eens gezegd dat er in Nederland nog maar twee klassen zijn: met diploma en zonder diploma. Cok Vrooman laat zien dat dit niet klopt: Nederland is in te delen in zeven verschillende klassen. Bij welke klasse je hoort heeft te maken met wie je kent, bij wie jij ‘past’, jouw financiën en tot slot kwaliteiten als uiterlijk, sociale vaardigheden en gezondheid. Wat zijn de grootste gevaren van de Nederlandse klassenmaatschappij? Is daar iets aan te doen? Moeten we streven naar een klassenloze maatschappij of is het ook goed dat er klassen zijn?

DJ Pepper
DJ Pepper draait tussen de presentaties in de Grote Zaal funky hits en monumentaal onbekend werk uit de geschiedenis van de soul en funk. En aan het eind van de avond vervagen op de dansvloer de verschillen tussen mensen, zie ook www.mixcloud.com/drpepe.
De Nacht van de Sociologie wordt georganiseerd door Debatpodium Arminius, Sociologische Bril, ESSB, NIAS, Sociale Vraagstukken en uitgeverij Boom.
Toelichting reductie
Een programma organiseren kost veel geld, daarom vragen we je een ticket met normaal tarief te kopen, zo kunnen we meer programma’s realiseren. Mocht een goedkoper kaartje voor jou het mogelijk maken dat je het evenement wèl kunt bezoeken, kies dan het kaartje met reductie.