Jan Struijs over infiltratie, klassenjustitie en familiegeheimen
Bij het verschijnen van de memoires van Jan Struijs: De vermiste vader.
Jan Struijs is nationaal bekend door zijn mediaoptredens als voorzitter van de Nederlandse Politiebond. Hij spreekt daarin nooit met meel in de mond en dat doet hij ook niet in zijn langverwachte memoires De vermiste vader. Struijs wordt hierover geïnterviewd door Marianne van den Anker, Ombudsman van Rotterdam. In het boek gaat hij op zoek naar het geheime Indonesische verleden van zijn opa: een eigenzinnige zeeman, avonturier, vakbondsman en charmeur die in oorlogstijd langdurig vermist is geweest. Hij beschrijft deze zoektocht als een true crime story en trekt veelvuldig parallellen met zijn eigen leven en werk.
Vervolgens gaat Struijs in gesprek over criminaliteitsbestrijding met onder meer Fred Westerbeke, hoofdcommissaris van de Regionale Politie Eenheid Rotterdam. Velen hadden kritiek op Struijs toen hij Nederland een ‘Narcostaat 2.0’ noemde, maar drie maanden later werd Peter R. de Vries vermoord. De georganiseerde misdaad vraagt om een nieuwe strategie, vindt Struijs, infiltratie moet meer toegepast worden.
Daarna verschuift de focus naar de politiek met een gesprek over klassenjustitie. Hoe zorgen we voor rechtvaardigheid voor mensen met minder geld of een lagere maatschappelijke positie? Dit thema stond centraal in de gehele loopbaan van Struijs, hij spreekt hierover met o.a. Nine Kooiman, voorzitter van de Nederlandse Politiebond en daarvoor Kamerlid namens de SP.
Het wordt ook een avond over familiegeheimen. De opa van Struijs heeft tijdens de oorlog langdurig in Jappenkampen gezeten, zonder dat hij wist of zijn familie nog leefde, en kampte met trauma’s die hij nooit goed heeft kunnen bespreken met zijn vrouw en kinderen. Het publiek krijgt een filmpje te zien van Salim Yah, de geheime Indonesische zoon van Struijs’ opa, wiens bestaan langdurig werd doodgezwegen door de familie. De geheimen lagen zo gevoelig dat de oudere generatie er jarenlang niet over heeft willen praten. Struijs gaat hierover in gesprek met zijn dochter Liselotte Struijs.
Struijs reikt het eerste exemplaar van De vermiste vader uit aan Vijay Gangadin, bestuurder van AethiQs, uitgeverij De Meent en bestuursvoorzitter van OPEN Rotterdam en stichting APNA. Tot slot is er tijd voor reacties uit de zaal en volgt een uitgebreide signeersessie. Het boek is hier te bestellen.
‘Laat het verleden nooit met rust als het over onrecht gaat.’ – Jan Struijs
Jan Struijs was als voorzitter van de Nederlandse Politiebond een geliefde gast aan talkshowtafels en een dankbaar aanspreekpunt voor journalisten, bestuurders en politici. In de loop der jaren maakte hij gevoelige onderwerpen als ptss, corruptie en discriminatie bij de politie bespreekbaar.
Fred Westerbeke is politiechef van Rotterdam en was daarvoor hoofdofficier van justitie van het Landelijk Parket. Hij kreeg landelijke bekendheid door zijn onderzoek naar de MH17-ramp.
Nine Kooiman is de huidige voorzitter van de Nederlandse Politiebond. Kooiman was eerder Tweede Kamerlid voor de SP en woordvoerder op het gebied van politie, justitie, brandweer en ambulance.
Liselotte Struijs is de dochter van Jan Struijs. Zij is socioloog, bestuurder en verenigingsmens, en net als haar vader actief in het vakbondswerk.
Vijay Gangadin is bestuurder bij AethiQs en uitgeverij De Meent en bestuursvoorzitter van OPEN Rotterdam en stichting APNA.
Marianne van den Anker is Ombudsman van Rotterdam. Als organisatieadviseur, criminoloog en onderzoeker werkte ze voor verschillende organisaties, waaronder de politie. Later was ze wethouder Veiligheid, Gezondheid en Emancipatie in Rotterdam. Op NPO Radio 1 presenteerde zij diverse programma’s.
Dit programma wordt georganiseerd door uitgeverij De Meent in samenwerking met boekhandel Donner en debatpodium Arminius.
Toelichting reductie
Een programma organiseren kost veel geld, daarom vragen we je een ticket met normaal tarief te kopen, zo kunnen we meer programma’s realiseren. Mocht een goedkoper kaartje voor jou het mogelijk maken dat je het evenement wèl kunt bezoeken, kies dan het kaartje met reductie.